středa 29. října 2014

Ajax Penumbra 1969 - Robin Sloan

Anotace: Je srpen 1969. Léto lásky je blednoucí vzpomínkou. Ulice San Franciska pulzují tóny Led Zeppelin a Marvina Gaye. A rachotem sbíječek: pár bloků od knihkupectví City Lights roste futuristický mrakodrap a pod zálivem se buduje tunel metra. Sady na jih od města ustupují zbrusu novému počítačovému průmyslu.
Ale mladý Ajax Penumbra nepřijel do San Franciska, aby hledal volnou lásku nebo záblesk technologické budoucnosti. Hledá knihu — jediný dochovaný výtisk spisu Techné Tycheon, tajemného svazku, který přinesl a zase vzal bohatství každému, kdo ho vlastnil. Poslední zmínka o knize říká, že je v San Francisku — tento záznam je ale sto let starý. Penumbra byl svou univerzitou vyslán na Západní pobřeží, aby knihu našel a získal pro její knihovnu. Po několika týdnech neúnavného pátrání se však necítí být k cíli blíž než na začátku.
Ale jednou pozdě v noci, po dalším dni skličujících slepých uliček narazí na nonstop knihkupectví a jeho možnosti se náhle mnohonásobně rozšíří…

Ajax Penumbra 1969 je ktaťoučká knížka, která dějově předchází Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Má všehovšudy 77 stránek a vyjde jen jako e-knížka. Někdo by mohl nadávat, že e-knížky ani nečte a ti co si Ajaxe přečtou by si nejspíš taky přáli tištěnou podobu -co si budeme povídat, e-knížka není ono- ale 77 stránek je opravdu málo. :-)

Nonstop knihkupectví jsem nečetla, ale teď ho mám v plánu. :) Ajax je knížka na odpoledne, vzhledem k počtu stran je jasné, že se autor nerozepisuje a v knize je jen to, co vědět potřebujeme. Vedlejší postavy nejsou nijak vykreslené a po celou dobu se soustředíme jen na to hlavní. Knížka se dobře čte, děj nestojí a dřív než se nadějeme, je konec. Ti co četli Nonstop knihkupectví se zde jistě dočtou něco zajímavého a ti co nečetli to přinejmenším zaujme. Mě by pár věcí zajímalo. Věcí, které zde autor sotva zmínil - myslím/doufám, že je v Knihkupectví nějak rozvede. :)

Zde si můžete přečíst kratší úryvek.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat