čtvrtek 10. prosince 2015

Dotek zla - František Niedl


Anotace: Podaří se i tentokrát Michaelu Dabertovi – někdejšímu příslušníkovi Francouzské cizinecké legie, pozdějšímu zaměstnanci nadnárodní bezpečnostní agentury SIA a nyní pětačtyřicetiletému člověku na odpočinku, který se chce odstřihnout od svého předešlého života, ale pořád se mu to nedaří – odhalit zlo, které se plíží nad Huronským jezerem a přilehlými vilami místních boháčů? Nebo bude tentokrát tímto zlem pohlcen i on? Dabertova přítelkyně, herečka Joan Hartingová, odjíždí za dalším natáčením do Hollywoodu a Dabert uzavírá dvouměsíční smlouvu na ochranu soudce, který je původně pozval jen na návštěvu...

Příběh začíná u nás v Praze. Dabertova přítelkyně Joan zde natáčí film a i po skončení natáčení se zde ještě chvíli zdrží. Dabert ukazuje Joan krásy Čech a přidává si k nim i svůj historický výklad. Pak jsou ale oba pozváni k Joaniným přátelům a odlétají do Ameriky. Brzy po příjezdu vyjde najevo, že Joanini známí je nepozvali jen tak. V okolí bylo zavražděno pár lidí, a důkazy jasně vedou k jedné rodině, která žije nedaleko. Až moc jasně. Soudce si Daberta najímá, aby zjistil co se opravdu děje...

Vraždy pokračují a každá vražda jasně poukazuje na členy jedné bohaté rodiny. Dabert nevěří, že by ty vraždy spáchali členové oné rodiny. Na to jsou přece dostatečně chytří a nenechávali by za sebou tak očividné stopy, popřípadě by nečekali na místě činu do příjezdu policie. Dabert začne vyšetřovat až se dostane k minulosti obou rodin...

Dotek zla je čtvrtá kniha ve které figuruje Michael Dabert v hlavní roli. Musím se přiznat, že tohle byla první kniha, kterou jsem ze série četla a teď je mi to trošku líto. Kniha byla totiž dostatečně dobrá na to, abych si chtěla přečíst i ostatní, a přestože se jedná pouze o volné pokračování našla jsem zde narážky na předchozí knihy. Vyspoilerovala jsem si tedy předchozí tři knížky, ale stejně si myslím, že budou stát za to.

Co mě na knize bavilo asi nejvíc, byl Dabertův černý humor a ironie. S obojím jsem se snadno ztotožnila a bylo to opravdu něco pro mě. Nad některými situacemi jsem se musela smát. Autor píše opravdu dobře a já jsem byla ihned vtažena do děje.

Co mě nejdřív trochu odpuzovalo bylo, že je kniha napsaná českým autorem. Proti českým autorům vyloženě nic nemám, jen je prostě nečtu. Jak už vám ovšem může být jasné z předchozích odstavců, pan Niedl nezklamal a jeho knihy si přečtu moc ráda.

Jediné co bych knize vytkla bylo na můj vkus moc jmen. Obě rodiny, které jsou zde hodně důležité, jsou velmi početné a já se v nich nejednou ztratila. Takže Alex je s Electrou, nebo jsem si zase spletla bratry? Pam je manželka soudce? Nancy?! Kdo je proboha Nancy?? Se jmény jsem měla trošku problém. Samozřejmě jsem si to mohla vyhledat na začátku knížky, ale komu by se tou knížkou chtělo pořád listovat? 

Jména jsou ovšem jediná věc, kterou knize vytýkám. Děj byl svižný a všechno hezky utíkalo. Celou dobu jsem netrpělivě očekávala kdo je tedy vrah a měla jsem pár tipů. Ne, ani zdaleka jsem to neuhodla. :D Bylo to překvapivé, dobře vymyšlené a napínavé až do konce. 

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Moba.

Žádné komentáře:

Okomentovat