pondělí 22. září 2014

Muž jménem Ove - Fredrik Backman

Starý mrzutý děda, aneb má první audiokniha :-)

Ovemu je 59 let. Přišel o ženu, ze zásady řídí pouze auta značky Saab, vyžívá se v pořádku a řádu. Nevyzná se v moderním světě a počítače bez klávesnice mu nic neříkají.Ove má rád stereotyp. Každé ráno si uvaří kávu, pravou kávu, žádné presíčko, jde na kontrolní pochůzku ve vilové čtvrti -dohlíží na dodržování zákazu vjezdu do obytné oblasti, zapisuje si SPZ aut, které stojí na 24hodinovém parkovišti- jde domů, vypije si kávu, umyje hrnek. A plánuje svou smrt. Po jedné takové pochůzce navrtá do stropu hák. Teď už bude se svoji Sonjou. Ale to by se do vilové čtvrti nemohli nastěhovat noví sousedé. Mameluk, který neumí nacouvat s přívěsem, aniž by při tom srazil něčí schránku a drzá a těhotná cizinka. Do toho všeho se začne motat kocour. Jak si za těchto podmínek může Ove v klidu umřít? 

Muž jménem Ove je krásný příběh o Ovem, který miluje řád nadevše a přišel o vše, na čem mu záleželo. Žena, práce a teď i o svůj klid. A na druhé straně je Parvaneh a její rodina. Z Parvaneh čiší radost temperament. Ona a Ove jsou rozdílní jako den a noc, ale postupně se oba dostávají tomu druhému k srdci.

Během čtení začneme chápat, že Ove nebude až tak zapšklý, jak se na první pohled zdá. Nebo při poslechu, což byl můj případ. :-) Muž jménem Ove je skvělý příběh a když ho uslyšíte v podání Jana Vlasáka na kvalitě to rozhodně neubere. Muž jménem Ove byl mou první audioknížkou a je to mnohem lepší, než jsem čekala. Ze začátku jsem váhala, zda do toho půjdu, ale teď si myslím, že poslouchání knížek před spaním je ...efektivní. :-D Stále zastávám názor, že papírové podobě se nic nevyrovná, ale špatné to není. :-)

Ale abych to shrnula. Ove si našel cestu i k mému srdci. Smála jsem se, když Ove vybíral 'počítač bez klávesnice', nevěřícně jsem kroutila hlavou, když někomu odmítl pomoc (copak takhle se chová knižní hrdina? Ove je prostě originál), při určitých částech jsem byla dojatá. 

Oveho bych doporučila snad každému, protože si myslím, že každý se zde najde to svoje. :-) <3

A na závěr bych chtěla poděkovat nakladatelství OneHotBook za poskytnutí Oveho k recenzi. :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat