úterý 24. června 2014

Zlá žena

Tak se po nějaké době vracím ke psané recenzi. Né proto, že by mě snad videa přestala bavit, ale rozbil se mi foťák. Prostě umřel a já, takový ten ajťák vážně nemám páru co s tím. Takže můj slavný, starý fotoaparát poputuje k opravdovému odborníkovi (k mému taťkovi :-D ), který tuto záhadu snad rozluští.  :-)

Ale ke knížce. Zlou ženu napsal Marc Pastor a vydalo ji nakladatelství Host. Má nějakých 248 stránek a já jí četla děsně dlouho! Opravdu, četla jsem jí skoro týden a děsně se stydím. Ale nebylo to knihou, nýbrž školou a blížícím se vysvědčením. Já jsem prostě takový ten typ člověka, který se neumí vykašlat ani na předměty, jejichž známky jsou např. s průměrem 2.0 . :-D

Příběh vás zanese do Barcelony roku 1911, kde řádí tzv. upírka, která unáší děti prostitutek. Prostitutky to nechtějí hlásit, protože jsou to, co jsou. Hlavní postavou je zde inspektor Moisès Corvo. Corvo není zrovna spořádaný občan. Rád pije, vyvolává rvačky, navštěvuje veřejné domy. A právě od jedné prostitutky se dozví o příšeře. Zpočátku to Corvo nechává být, protože jak říká i jeho nadřízený "Kde není hlášení, není případ." Ale nakonec se s kolegou Malsanem pouští do vyšetřování na vlastní pěst.

Zlou ženu vypráví sama Smrt. No opravdu, ona, žena s kosou, on, všudypřítomný stín. Zde je to On. Tenhle nezvyklý prvek jsem zpočátku nazývala originálním, ale teď bych ho asi nazvala spíš zmateným. Smrt zde vedla několik výslechů a sledovala spoustu lidí. Chvilku mi vždy trvalo, než jsem se zorientovala. V průběhu mi to dělalo menší problém, ovšem v druhé polovině knížky do sebe začalo všechno zapadat...

Malinko jsem se zde obávala krutých a krvavých scén, ale autor zde geniálně vše obalil černým humorem. Zlá žena je sepsána podle pravdivého příběhu Upírky z ulice Ponent, která byla označována za nejhorší vražedkyni své doby. A to mi připadá opravdu, ale opravdu znepokojující.

Toto dílo rozhodně nepatří mezi nějaké to lehké čtení na jedno odpoledne, naopak se nad budete muset zamyslet. Sama shledávám tento příběh vážně dobrým a mohla bych ho doporučit snad úplně každému. :-)


"Žít znamená bojovat, nevzdávat se a odejít se vzpřímenou hlavou."

A ještě bych chtěla poděkovat nakladatelství Host za poslání knížky k recenzi. :-)

1 komentář:

  1. chudak fotak snad to jeste rozchodi :( na zlou zenu jsem hodne slysela a asi se do ni taky pustim, vypada to dobre. a ze jsi to cetla dlouho z toho si nic nedelej, skola je taky obcas dulezita :) hezka recenze!

    OdpovědětVymazat